top of page

Battaniye ve Yorgan Yıkama

Battaniye yıkama, Battaniyeler bizim kış aylarında kurtarıcımızdır. Battaniyeler sayesinde televizyon seyrederken ayaklarımız ısınır. Sırtımız üşüdüyse battaniye ile anında ısınır. Bize göre yüz yılın kurtarıcılarından bir tanesidir. Birçok işlevi olan battaniyeler aynı zamanda yatak odasının da başkahramanlarındandır. Yatağınızın üzerini geniş bir battaniye ile örterek, yorganınızı korumuş olursunuz. Yatak odası daha düzgün ve düzenli görünecektir. Battaniyeler yumuşak dokusu sebebiyle içerisinde birçok canlı barındırabilecek yapıya sahiptir. Akarlar diğer adıyla miteler battaniye içinde çok rahat üreyebilir. Yumurtalarını battaniye yumağının en dip köşesine yapıp, kısa sürede üreyebilen gözle görülemeyecek kadar küçük mikroplardır. Bu yüzden battaniye yıkama ile battaniyelerinizi bu mikroorganizmalardan kurtarabilirsiniz.

 

Yorgan hem kültürümüzün bir parçası, hem de soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez bir unsurudur. Bizim sağlığımızı düşünen, bizi soğukta bırakmayan bu eşyaların özel bir bakıma yani yorgan yıkama ve battaniye yıkamaya ihtiyacı olduğunu hatırlatmak gerekir.

 

Özellikle kış aylarında geceleri bizi ısıtan ana parçamızdır yorganlar. Yorgan, yastık bize temas eden ve vücudumuzdaki tüm deri ve saç dökülmelerini içine hapseden nesnelerdir. Yorgan içine hapsettiği deri ve şaç döküntüleri zamanla yerini mite dediğimiz akarlara bırakır. Akarlar gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Bu yüzden nefesimize kaçabilir Yâda derimizde tekrar hayatını sürdürebilir. Sıcak ortamlarda ve özellikle canlıların bulunduğu yerlerde yaşar. Yorgan ebat olarak büyük olduğu için evimizde çamaşır makinesinde yıkamamız imkânsızdır. Tabii sanayi tipi makinanız yok ise. Bu yüzden yorgan yıkama yerleri vardır.

Ekran Resmi 2021-06-28 12.17.14.png
Ekran Resmi 2021-06-28 12.17.50.png
Ekran Resmi 2021-06-28 14.08.25.png
bottom of page